NÕMME JAZZ
 
  Avaleht     FESTIVAL 2013     KONKURSS 2013     Arhiiv     Toetajad     E-kaart     Admin     Muusikateenus     Kontakt  
  Arhiiv
  »  I Festival 2000
  »  II Festival 2001
  »  III Festival 2001
  »  IV Festival 2002
  »  V Festival 2003
  »  VI Festival 2004
  »  VII Festival 2005
  »  VIII Festival 2006
  »  IX Festival 2007
  »  X Festival 2008
  »  XI Festival 2009
  »       kava 2009     
  »       esinejad 2009     
  »       galerii 2009     
  »       artiklid 2009     
  »  XII festival 2011
  »  XIII Festival 2012
  »  KONKURSI arhiiv
  »  Uudiste arhiiv


artiklid 2009


Meeldivalt mitmekülgne muusikaelamus Nõmme metsade vahelt

Kadri Sõerunurk, Nõmme Jazz 

 

11. Nõmme Jazz Festival pakkus nauditavaid esinemisi nii maailmatasemel muusikute kui ka alles oma karjääri alustavate noorte  poolt.

Neljapäeval avas festivali rahvusvaheliselt hinnatud tromboonimängija Bob Ferrel, kes andis väga lõbusa ent siiski professionaalse kontserdi sooja atmosfääriga Glehni lossis. Lisaks virtuoossele pillikäsitlusele näitas ameeriklane end ka suurepärase meelelahutajana, pakkudes publikule lugude vahel värvikaid palasid: alates  teleshow „Sopraanode“ tegelaste imiteerimisega ning lõpetades trombooni ajaloo tutvustamisega.  Kontserdil kõlasid lood Ferreli albumitelt, mis said improviseerimisega uudse kuue. Mainimata ei saa jätta tromboonimängijaga koos esinenud muusikuid, kes ei jäänud millegi poolest maailmaklassist muusikule alla:  Naissoo, Unt ning Melvin ei teinud kellelegi hinnaalandust. Viimane lõi trummidel lausa ninjaliku osavusega imetabaseid rütmiskeeme. Ka kõige loiumal saalisviibijal hakkas iseenesest pea nõksuma ja jalg tatsuma ning publik ei olnud kiitusega kitsi.

Reedel oli järg viiulivirtuoos Tiit Kikase käes, kes esines Nõmme Rahu kirikus, mis oma karakteri ja asukoha poolest andis kontserdile palju juurde. Isegi aeg-ajalt mööda sõitvad rongid lisasid Kikase enda ehitatud helidele huvitavaid nüansse juurde. Viiulimängija suutis ehedalt maalida silme ette pilte Iirimaa rohetavatest aasadest, et siis mõne aja pärast publik oma (psühhedeelsete)helidega kosmosesse lennutada. Olgugi et Kikas loob viiulil täiesti imetabaseid helisid, ei kaota ta kontakti viiuli algupärase kõlaga, mis troonib pea iga valmismeisterdatud helitordi tipus.  

Nõmme Jazzi viimane festivalipäev oli tihedalt kontsertidega täidetud. Ajaloolise raudteejaama ühes tiivas pesitsevas Nõmme muuseumi väga hubases atmosfääris andis täismajale kontserdi Kusti Lemba trio, mis sai ka sooja vastuvõtu osaliseks. Samaväärselt meeldiva heakskiidu osaliseks said ka Joel ja Heikko Remmel, kes esinesid väga hea akustikaga Nõmme Lunastaja kirikus. Vennad näitasid, et on pärinud oma isa musikaalsuse esitades lisaks dzässistandartidele ja vaimulikele rahvaviisidele ka omaloomingut.

Nõmme kultuurikeskuse kammersaalis näitas oma oskusi festivali ainuke naisinstrumentalist, bassimängija Mai Jõgi, keda toetasid Joosep Voolmaa trummidel ja Raimond Virsa kittaril. Seigeldes bossanoova, dzässi ja rocki radadel tõestas ta, et naised võivad meestega võrdväärsel tasemel pilli mängida.

Õhtu viimased esinejad võttis publik vastu purpursesse rüüsse mähkunud ja küünaldega kaunistatud Nõmme kultuurikeskuse suures saalis, mis lõi soliidse ent siiski hubase atmosfääri. Talendikas pianist Vardan Ovsepian andis koos Ara Yaralyaniga kontrabassil ja Tanel Rubeniga trummidel väga viimistletud üldpildiga kontserdi, kus esitati nii klaverimängija enda kui ka ta sõbra Yaralyani lugusid. Viimastena astusid lavalaudadele meie lõunanaabrid oma parimas rivistuses: Riga Groove Electro koos Jolanta Glubega. Trummidel ulatas oma abikäe Aivar Vassiljev. Kuigi ilmselgelt on kõik liikmed hinnatud ja andekad muusikud, jäi eredalt silma Deniss Pashkevich oma meisterliku ja kirgliku pilli mängimisega. Koos šarmantse Jolanta Gulbega gruuviti armastuse ja vastamata telefonikõnede teemadel kuni jõuti Aafrika pulmamuusika ja Brasiilia rahvamuusikani välja, millega tänati publikut sooja vastuvõtu eest.

Nõmmel toimuv väike festival on tõestanud end vaatamata masu-aegadele kui igati jätkusuutliku ja vajaliku festivalina, kus on võimalus oma silmaga üle kaeda lisaks oma ala tippudele ka noored ja heas mõttes alles toored muusikuhakatised, kes esinevad omapäraste ent igati sobiva karakteriga esinemispaikades. Kohtumiseni järgmisel aastal!

 


 JAZZRYTMIT (Soome veebileht)

 

 

Festivaaliraportit

Ivo Heinloo

03.11.2009

 

The 11th edition of the Nõmme Jazz Festival in Tallinn, Estonia, presented 6 concerts of high quality over the course of 3 days (October 29-31), offering a mix of Estonian young talent and alread

Nõmme Jazz 2009: Less is more!

y established jazz musicians. As always in the case of Nõmme Jazz, this proved to be a winning combination.

Trombone player Bob Ferrel gave the festival´s premiere concert in the Glehn Castle which has become a familiar venue for Nõmme Jazz devotees.

Loe edasi Jazzrytmit veebilehest

 


 

Nõmme Jazz pakub intiimseid kontserte

Mari Hiiemäe
aripaev@aripaev.ee

23.10.2009 00:00

Džässisõpradel tasub järgmisesse nädalalõppu planeerida mõni külastus festivali Nõmme Jazz kontertidele. Saab kuulata tugevaid esinejaid ning seda hubaselt intiimses atmosfääris.

Festivali Nõmme Jazz on korraldatud juba aastast 2000. Selle raames on Nõmme linnaosa erinevates esinemispaikades kontserte andnud paljud džässartistid nii kaugematest riikidest (USA, Jaapan), kui ka Eesti lähinaabrite muusikute hulgast. Loomulikult on alati esindatud olnud ka kohalike džässmuusikute paremik.

Nõmme Jazzi korraldaja Toivo Unt loeb festivali omapäraks pisikesi intiimseid esinemispaiku, milliseid tema sõnul võib leida ainult Nõmmelt.

"Kui suurtel festivalidel, kasvõi Jazzkaarel, rääkimata Euroopa festivalidest, tuleb staar kohale, annab kontserdi ära ja kaob, siis Nõmmel on esineja suhe publikuga palju lähedasem. Nagu ma ise muusikuna tean, on väikese auditooriumi ees esinemine üsna vastutusrikas. See eeldab väga vahetut kontakti kuulajaga," rääkis Unt.

Peaesineja Bob Ferrel

 

Loe edasi Äripäeva veebist


 

PRESSITEADE

01.10.2008

 

Nõmme Jazz  festival – Suurepärased kontserdid äärelinnas

 

XI festival Nõmme Jazz 2009 toimub Tallinnas, Nõmmel 29.- 31. oktoobrini.

 

 

Sügisesse Nõmmele taas džässihelisid toov festival Nõmme Jazz pakub 6 kontserti, mis toimuvad kõik erinevates kohtades.

Glehni lossis esineb maailma üks huvitavamaid tromboonimängijaid Bob Ferrel USA- st. Bob on esinenud koos tuntud artistidega nagu Ella Ftizgerald, Sarah Vaughan, Bruce Springsteen, Jon Bon Jovi ning erinevate koosseisudega rännanud kogu maailmas.

Ta on omanimelise ansambli – Bob Ferrel Quartet ning New Jersey Sackbut Ensemble juht.

Bob´i kõrgema kvaliteediga dzässimprovisatsioonile annavad oma panuse Tõnu Naissoo, Toivo Unt, Brian Melvin ning Eduard Akulin.

 

Nõmme Rahu Kirikus annab kontserdi Tiit Kikas, kelle kava koosneb suures osas lugudest tema sooloplaadilt “String Theory”, kuid enamate džässilike nüanssidega.

 

Noortelt esinejatelt on festivali kavas 3 kontserti. Nõmme Muuseumis saab kuulata Otsakoolis õppiva noore andeka kitarristi Kusti Lemba triot, kus solistina teeb kaasa Teele Viira. Nõmme Lunastaja Kirikus mängivad omaloomingut, dzässistandardeid ja vaimulikke rahvaviise Joel ja Heikko Remmel, kes jätkavad muusikuteed oma isa, Taavo Remmeli jälgedes.

Nõmme Kultuurikeskuse kammersaalis esineb noore ja juba palju jõudnud naisbassisti, Mai Jõgi džäss-roki mõjudega trio kuhu kuuluvad Raimond Virsa kitarril ja Joosep Voolmaa trummidel.

 

Festivali lõpetab Kultuurikeskuse saalis toimuv kontsert, kus esineb 2 ansamblit. USA- s elava armeenlasest pianist Vardan Ovsepian Trio esituses saab kuulda nii Vardani kui tema Eestis elava kontrabassimängijast sõbra Ara Jaraljani loomingut. Trios teeb kaasa Eesti tipptrummar Tanel Ruben.

Läti suurepärane dzässi ja funky traditsioonidel baseeruv Riga Groove Electro koosseisus on eesti publikule ammu tuttav, suurepärane saksofonist Deniss Paškevitš ning Madars Kalnintš fender rhodesel, Norberts Skraucis basskitarril ja külalisena Eesti trummar Aivar Vassiljev.

Ansambel on teinud koostööd erinevate tuntud solistidega ning Nõmme Jazzil esinetakse koos

Läti ühe parima ja väga sarmika naislaulja Jolanta Gulbega.

 

Nõmme Jazz

 


INTERVJUU

 

Bob Ferrel – humoristist tromboonivirtuoos

Kadri Sõerunurk, Nõmme Jazz 

 

XI Nõmme Jazz festivali avapauguna esines neljapäeval Glehni lossis rahvusvaheliselt tunnustatud tromboonimängija Bob Ferrel. Positiivsusest pakatava muusikuga puhus kontserdi järgselt juttu Kadri Sõerunurk.

 

Mis on teie mõtted ja tunded pärast äsja lõppenud kontserti?

Ma olen äärmiselt õnnelik ja peaaegu sõnatu. See oli uskumatu. Kogu oma 30-aastase Euroopas tuuritamise aja jooksul oli täna esimene kord, mil mul oli enda nimeline bänd! Tegelikult ma leian, et praegu oligi selleks õige aeg: mõnikord on parem oodata kuni asjad on paika loksunud. Ma olen väga rõõmus. Muusikud, kellega ma koos mängisin, olid imelised. Paremat rütmi sektsiooni ei oleks kusagilt mujalt leidnud. Kõik mängisid suurepäraselt. Ma hõljun ikka veel pilvedes.

 

Kuidas te publikuga rahule jäite. Kas oskate tuua ka mõne võrdlusmomendi?

Publikut oli palju. Soomes ja Eestis mängides olen ma täheldanud, et publik on vaikne, ei ole märgata palju liigutamist. Varem ma arvasin,et võib-olla ma ei meeldi neile. Aga mingist hetkest on nad muusikas sees ja väga energiliselt kaasa elamas. Siin on lihtsalt teistsugune suhtumine ja lähenemine. Aga tänane publik oli väga hea. See on suurepärane festival. Kõik toimib.

 

Kas teie naine, Sue on teiega ka varem koos laval esinenud?

Sue on minuga ka varem mänginud jah. Sellest suvest alates. Ta ostis endale ilusa kaunistustega tähe-kujulise tamburiini. Täna oli aga tema debüüt Euroopas!

 

Kellega on teil olnud kõige huvitavam koostööd teha?

Oi, neid on nii palju. Jazzis tooksin ma välja Ella Fitzgeraldi, Sarah Vaughni ja Duke Ellingtoni ansambli. Viimases mängisin ma siis, kui ma olin alles 19-aastane ja see oli väga inspireeriv kogemus eriti nii noorele inimesele. Ühte lemmikut on keeruline välja tuua, aga lisaks juba eelpool nimetatutele on olnud tore mängida ka rokkmuusikutega nagu Bruce Springsteen, Bon Jovi. Ma olen väga tänulik, et mul on olnud võimalus mängida suurte muusikutega.

 

Te olete väga hõivatud mees. Lisaks ringireisimisele te ka õpetate paljusid teisi. Kas on midagi, mida te ajanappusest ei ole veel teha jõudnud?

Tänane õhtu oli kindlasti üks neist, üks mu suurimaid seiklusi. Nii tänane kui ka Viljandi kontsert läksid mulle väga korda pärast kõiki neid aastaid ootamist. Ma ei suuda uskuda, et see on nüüd tehtud. Ma nägin Bob Ferreli plakatit. See on pöörane!

Veel tegemata asjadest tahaksin ma väga Notre Dame's mängida, sest ma armastan Pariisi. Ja, ma tahaksin rohkem salvestada. Ma panin just youtube'i üles kolm klippi, milles ma salvestan 1888 aasta Edisoni fonograafile. Nii olen ma teinud oma kahel albumil ja ma tahaks seda korrata. Ühel päeval sooviksin ma salvestada koos keelpillidega. Ja võib-olla ka jazzkooriga. Midagi taolist tegin ma hiljuti 100-liikmelise kooriga Pariisis. Mu sõber kirjutas kogu muusika ja see oli väga ilus ja liigutav. Sooviksin teha olemasolevale sackbut plaadile veel lisa. Alati olen ma otsimas uusi bände, kellega koos musitseerida ja uusi riike, kus ma ei ole jõudnud veel mängida, aga kuhu ma tahan minna. Näiteks Itaalia. Peterburis ja Moskvas oleks ka kihvt. Miks mitte esineda Ermitaažis!

 

Kus kohast pärineb teie huumorimeel?

(Naer.) Mul on 5 venda ja 2 õde. Mina olen pere noorim poeg ja mu vanemad vennad on väga-väga humoorikad. Kui me koos oleme, siis kõigi kõhud valutavad naermisest. See ei lõppe kunagi! Ma armastan huumorit, mis on ka osa minu õpetamismeetodist. Õrritades ja lõbustades oma õpilasi üritan ma neid pingetest vabastada, et siis jätkata asjalikel teemadel. Nemad õpetavad mulle näiteks noorteslängi (vehib kätega ja lausub: freaky-freaky-fresh!). Ma armastan komöödiat! Enamik inimesi, keda ma tunnen on küsinud mu käest, et miks ma komöödia peale üle ei lähe. Ma ei tea. Mulle meeldivad koomiksid ja vaatan huviga kõiki suuri koomikuid. Kuna me reisime palju, siis toimub lennujaamades passides ning sõpradega väljas istudes ka naljade vahetus. Tegelikult pärineb mu naljasoon ikkagi perekonnast. Mu vanemad vennad viskasid alati minu üle nalja, kui ma väike olin. Mina aga kirjutasin need üles eesmärgiga neid kunagi ise kasutada.

 

Kui te ei oleks muusik oleksite te eeldatavasti...?

Ilmselt mõnes koomikute show's Las Vegases, kus käiks ka kõva pummeldamine. Teate kõik koomikud...Uuh, nad on kohutavad!

 

Kas ühel päeval võib juhtuda, et näeme teid Eestis esinemas koomikuna?

See võib juhtuda. (Naer.) See oleks põnev. Mulle meeldib teha erinevaid heliefekte. Alati teen ma mingeid hääli, kopeerides inimesi, muusikat ja erinevaid häälitsusi. (teeb väga tõetruult ühe pika mjäu) See võib olla ükskõik kui hull asi.

Kindlasti pärineb nalja tegemine perekonnast. Ma lihtsalt üritan olla nii õnnelik kui ma vähegi saan. Loomulikult ei saa kogu aeg rõõmus olla, aga huumor aitab ka rasketel aegadel. Inimesi lõbustades olen ma õnnelik. Ja kui mina olen õnnelik, siis ma tean, et ka neil on lõbus. See käib ka publiku kohta. Sue on mulle alati öelnud, et publik saab kohe aru, kui sa end laval hästi ei tunne ja võib mõelda, et too tüüp vihkab seda, mida ta teeb. Nii et laval olles üritan ma lõbutseda ning naljatleda publiku ja kaasmuusikutega nii palju kui võimalik. See on vinge!

 

Mis on teil järgmisena plaanis? Kus teid esinemas võib näha?

New Jersey avarustes koos oma bändiga Spirit of Life, tänu kellele esinesin ma sel korral Nõmme Jazzil omanimelise kvartetiga. Tulemas on palju koolikontserte. Näiteks mängime pimedatele lastele ja koolis, mis on mõeldud ratastoolilapsed. Me külastame ka mitmeid põhikoole ja mängime paljudes jazzklubides. Alati on põnev oodata, mis toimub järgmisena.

 

 NÕMME JAZZ 2019 - Gsm: +372 5145 745