NÕMME JAZZ
 
  Avaleht     FESTIVAL 2013     KONKURSS 2013     Arhiiv     Toetajad     E-kaart     Admin     Muusikateenus     Kontakt  
  Avaleht
  »  Kontserdid
  »       Sügiskontsert 2006: MICKEYS BIGBAND     
  »       Kevadkontsert     
  »       TalveJam     
  »       Ryo Kawasaki 60     
  »            Postimees 02.06.07          
  »       Ooperjazz     
  »  Jõulukontserdid


Ryo Kawasaki 60


 

Ryo

Pühapäeval, 29. aprillil tähistas Nõmme Jazz Ryo Kawasaki 60. juubelit kontserdiga

Eestis elava nimeka Jaapani-USA kitarristi 60. juubel oli küll veebruaris, kuid Nõmme Jazz otsustas seda pisut suuremalt pidada jazzikuu ehk aprilli viimasel pühapäeval kui kirsioksad vaasis juba õisi kannavad.

Sünnipäeval osalesid lisaks Ryo Kawasaki oma ansamblile „Art of Trio“ (Toivo Unt, Brian Melvin) ka Eesti ja Läti muusikud.

Kontserti alustas meie legendpianist Tõnu Naissoo, kellega jamsessionil liitusid bassist Andris Grunte (Lätist) ning Ahto Abner trummidel. Soleerima olid tulnud Deniss Pachkevich Lätist, Siim Aimla, Eduard Akulin ning jazzinoored Mairo ja Holger Marjamaa. Jammil sai hoo sise ka sünnipäevalaps ise ning head muusikat nautis saalitäis sõpru-külalisi-fänne.

Külaliste seas olid ka Ameerika ning Jaapani saatkonna esindajad ja Anne Erm, kel olid kaasas Jazzkaarel viibinud mainekad jazzajakirjanikud välismeediakanalitest.

Nõmme Jazzi poolt anti pidulikult Ryole tänukiri olulise panuse eest Nõmme Jazzi tegevusse ning ka juubilari erimarkeeringuga vein.

Õhtut aitas kirevamaks muuta oksjon, kus enampakkumisel olid Ryo artistifotod (autor Kaja Luks) ning fotomeenutus aastast 1981 - Ryo kodustuudios koos omatehtud kitarr-süntesaatoriga.

Oksjoni tulu antakse edasi Ryo Kawasaki poolt parimale Eesti osalejale Nõmme Jazzi Noorte Jazzartistide konkursil 19. mail.

Tänusõnadeks ütles Ryo külalistele: „Tasub elada 60 aastaseks, et saada selline sünnipäevaelamus“

Nõmme Jazz tänab Ryo Kawasakit, kõiki klubiliikmeid, külalisi ning õhtujuht Aivar Vassiljevit.

 

Ryo Kawasaki

Veebruaris 60 aastaseks saanud jazz-fusion kitarrist alustas professionaalse muusiku teed juba 16 aastaselt. Jõudis muusika mängimise kõrval lõpetada ülikooli bakalaureuse kraadiga füüsikateaduse erialal ning hiljem töötas helirezissöörina Jaapani Victor Records ja BGM/TBS stuudiotes.

Ryo andis oma esimese plaadi välja Virgin Recordsi all 22 aastaselt ning ta valiti paremuselt 3. jazzkitarristiks Jaapani jazzkriitikute poolt.

Kuigi ta esines ka oma bändiga, töötas ta mitu aastat põhiliselt stuudiomuusikuna ning oma teise albumini (Toshiba jaoks) jõudis ta 24 aastasena.

1973 aastal läks ta elama jazzipealinna New Yorki, kus ta sulandus kohe jazziringkondadesse ja mängis ja plaadistas paljude tunnustatud muusikutega alustades Gil Evansi orkestris.

Oma esimese USA-s tehtud plaadini „Juice“ jõudis ta 1976 aastal , mille andis välja RCA olles esimesi Jaapani artiste, kes sõlmis lepingu suure Ameerika plaadifirmaga.

Jaapani East Wind märgi all andis ta välja veel 2 oma plaati „Prism“ ja „Eight Mile Road“.

Pärast aastapikkust Elvin Jonesi bändi kontsert - tuuri Põhja- ja Lõuna-Ameerikas ning Euroopas otsustas Ryo pöörduda tagasi oma projektide juurde. Ta salvestas miteid albumeid ning tegi ka ühe esimestest maailma digitaalsetest salvestustest Tokyo klubis.

Ryo on kasutanud muusika tegemisel palju digitaalset tehnikat. 1979 aastal meitserdas ta endale kitarr-süntesaatori, mille abil on tehtud ka 2 plaati.

Hiljem õppis ta arvutiprogramme kirjutama ja lõi neli muusikaprogrammi, milledest 3 esimest olid kodukasutajale ja viimane professionaalse helistuudio jaoks. Mõistagi oli selle tulemuseks ainult süntesaator-arvutitehhnikaga loodud plaat „Images“.

Oma kodustuudios salvestas Ryo hulga tantsumuusika singleid ning tegi lõpuks ka oma produktsioonifirma Sattelites Records.

Lisaks oli ta viis aastat New Yorgi Jaapani raadio muusikaprogrammide juht ja produtsent.

1991 pöördus Ryo tagasi jazzi juurde sõlmides lepingu Jaapani kompaniiga One Voice, kus ta oli nii artist kui produtsent. 1992 tegi ta esimese jazz akustilise soolokitarri albumi „Here, There and Everywhere“ ning veel mitmeid selle järel.

Uuel sajandil esines Ryo aktiivselt Euroopa maades ning Baltikumis ja on viimased aastad elanud Eestis. Eestis on salvestatud ka plaat „Reval“ (2001) koostöös Eesti muusikutega.NÕMME JAZZ 2019 - Gsm: +372 5145 745